Aparatura elektroinstalacyjna
W trakcie projektowania oraz realizacji instalacji elektrycznych, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa podłączonych urządzeń oraz użytkowników, którzy będą z nich korzystać na co dzień. Kluczowym wsparciem jest tu aparatura elektroinstalacyjna, znana także jako modułowa. Niezaprzeczalnie ułatwia ona proces montażu poszczególnych elementów instalacji, a także minimalizuje lub wręcz eliminuje ryzyko potencjalnie niebezpiecznych sytuacji związanych z przepływem prądu.
W skład aparatury elektroinstalacyjnej wchodzą:
Wyłączniki nadprądowe - to jeden z kluczowych elementów każdej współczesnej instalacji elektrycznej (domowej, komunalnej czy przemysłowej), dziś zdecydowanie bardziej narażonej na przeciążenia niż jeszcze kilka lat temu. Wyłączniki nadprądowe gwarantują ochronę sieci elektrycznej przed zwarciem czy przeciążeniem - co jest szczególnie ważne nie tylko w kontekście zabezpieczenia urządzeń podłączonych do sieci, lecz także - w kontekście ochrony wszystkich domowników czy użytkowników na co dzień przebywających w otoczeniu instalacji. Obecnie w każdym domu czy obiekcie znajduje się co najmniej kilka urządzeń elektrycznych włączanych do sieci okresowo, np. pralka, zmywarka, ładowarki do laptopów czy smartfonów. W ten sposób sieć jest eksploatowana i może zostać przeciążona. Aby nie dopuścić do żadnych niebezpiecznych dla życia czy zdrowia sytuacji, warto postawić na jak najlepsze zabezpieczenie sieci elektrycznej i zainwestować w sprawdzone, pewne wyłączniki nadprądowe.
Wyłączniki nadprądowe w ofercie firmy Corpig poosiadają zróżnicowane charakterystyki, od jedno- do wielobiegunowych, a także skale wytrzymałościowe - dzięki temu mogą być precyzyjnie dopasowane do potrzeb różnego rodzaju budownictwa (np. mieszkaniowego, przemysłowego, usługowego czy innego). Zaopatrzone są w karbowany system zaciskowy (np. od dołu: szyna + przewód), który zwiększa pewność podłączenia, oraz styki - których natychmiastowość zamykania jest niezależna od szybkości manewrowania dźwignią aparatu.
Wyłączniki różnicowoprądowe - to ważny i dziś już obowiązkowy element każdej domowej rozdzielnicy (tzw. skrzynki elektrycznej). Wyłączniki różnicowoprądowe „informują” o awarii instalacji elektrycznej (kiedy np. dojdzie do uszkodzenia instalacji, tym samym więc chronią domowników przed porażeniem prądem (w kontakcie bezpośrednim czy pośrednim); minimalizują też ryzyko pożaru wywołanego awarią sieci elektrycznej.
Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym - to potocznie zwane różnicówki, na rynku znane także z ang. jako RCD. Różnicówki natychmiast rozłączają obwód elektryczny. Różnicówki - jako element obwodu elektrycznego, zabezpieczają urządzenia znajdujące się w obiekcie przed uszkodzeniem, a użytkowników chronią przed porażeniem prądem (tak w kontakcie pośrednim, jak i bezpośrednim). Różnicówki znajdujące się w ofercie firmy Corpig są niezbędnym elementem w budownictwie mieszkaniowym, jak też w szczególnie wymagających obiektach, w których konieczne jest zapewnienie większej zdolności zwarciowej i jednocześnie ciągłości zasilania, np. dużych obiektach przemysłowych, serwerowniach, szpitalach, systemach oświetlenia itd.
Wyłączniki selektywne to produkty kompatybilne z wyłącznikami automatycznymi: gwarantują łatwość ich pracy, a dodatkowo: wysoką odporność zwarciową (25 kA) oraz pełną selektywność ochranianych wyłączników standardowych. Wyłączniki selektywne oferowane przez Corpig pozwalają na pełną integrację z zabezpieczeniami podstawowymi oraz pełne wykorzystanie możliwości zabezpieczających całego układu.
Rozłączniki izolacyjne - to elementy aparatury modułowej, spełniające dwie funkcje: przewodzą prąd w warunkach znamionowych oraz czasowo: podczas przeciążeń, zwarć czy innych awarii, ponadto rozłączają obwód w warunkach znamionowych oraz przeciążeniowych. Izolują też obwód – zapewniają więc bezpieczną pracę podczas obsługi urządzeń i sieci. Rozłączniki stosuje się w rozdzielniach do odłączania napięcia od wszystkich obwodów. Są również głównym wyłącznikiem awaryjnym.
Rozłączniki dystrybuowane przez firmę Corpig to zróżnicowana oferta rodzajów tych urządzeń o rozmaitych parametrach technicznych np. pod względem: pojemności biegunowej, kategorii trybów pracy, wytrzymałości zwarciowej, spektrum przyłączeniowego itp.
Modułowe przełączniki - to elementy systemu instalacji elektrycznej, pozwalające włączać, wyłączać lub przełączać prąd pomiędzy obwodami o obciążeniu, nawet o lekkim przeciążeniu.
Przyciski modułowe - to elementy do sterowania obwodami elektrycznymi za pomocą impulsów prądowych, z różną konfiguracją.
Lampki modułowe - to istotny element optycznej sygnalizacji systemu, a tym samym - kontroli obecności w sieci napięcia sieciowego o wartości powyżej bezpiecznego w poszczególnych fazach sieci trójfazowej. Lampki kontrolne, w zależności od stopnia rozbudowania i liczby diod LED, poprzez ich kolory (np. czerwony, żółty, zielony) informują o obecności napięcia prądu w poszczególnych biegunach obwodu. Produkty oferowane przez firmę Corpig odznaczają się wyjątkową trwałością - nawet do 100 000 godzin pracy. Lampki modułowe posiadają znormalizowaną obudowę, przystosowaną do montażu w rozdzielnicach modułowych z szynami montażowymi. Wybrane produkty są wyposażone w użyteczne okienka na etykiety opisowe.
Gniazda modułowe - służą do podłączania urządzeń, narzędzi oraz innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do rozdzielnic elektrycznych wykorzystywanych zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle.
Szyny łączeniowe widełkowe i sztyftowe - to system listew prądowych (elementów przewodzących elektrycznie, czyli służących do przekazywania prądu elektrycznego), wykorzystywany do łączenia wyłączników oraz aparatów modułowych. System oszynowania - olistwowania dystrybuowany przez firmę Corpig, oferuje listwy prądowe zarówno sztywne, jak i elastyczne, elementy o jednolitej strukturze od jedno do 3-fazowych, widełkowe i sztyftowe, pozwalające na ograniczenie naddatku materiału, a tym samym - znaczącą oszczędność czasu montażu.
Wyzwalacze wzrostowe - to inaczej wyłączniki mocy (NZM i IZM). Chronią one urządzenia elektryczne przed przeciążeniem i zwarciem. Pokrywają zakres prądów znamionowych, odpowiednio: NZM - od 25 do 1600 A, zaś IZM - od 630 do 6300 A. W zależności od wykonania, wyłączniki NZM posiadają dodatkowe funkcje zabezpieczające, np. zabezpieczenie od prądów różnicowych, zabezpieczenie ziemnozwarciowe lub możliwość zarządzania energią przez rozpoznanie progów obciążenia i zamierzone zrzuty obciążenia. Wyłączniki mocy IZM zawierają elektroniczne bloki zabezpieczeń oferowane w różnych wariantach. Jednostki wyzwalające oferują szerokie funkcje zabezpieczające i sygnalizacyjne, rozciągające się od standardowej ochrony przeciążeniowej i zwarciowej aż po zarządzanie energią ze zdalną transmisją danych. Łączniki szeregu konstrukcyjnego IZM występują również jako rozłączniki IN bez bloków zabezpieczeń.
Wyzwalacze podnapięciowe - to urządzenia do pracy ciągłej. Są to idealne elementy wyzwalające dla absolutnie pewnych blokad (np. wyłączenie awaryjne). Wyzwalacze podnapięciowe wyłączają łącznik przy zaniku napięcia, aby uniknąć późniejszego ponownego rozruchu silników po powrocie napięcia zasilającego. Nadają się też do blokowania i zdalnego wyłączania z największą pewnością, ponieważ przy zakłóceniu (np. przerwaniu przewodu w obwodzie sterowania) zawsze spowodują wyłączenie. W stanie beznapięciowym wyzwalaczy podnapięciowych wyłącznik nie pozwala się załączyć. Wyzwalacz podnapięciowy z opóźnionym odpadaniem jest połączeniem oddzielnej jednostki opóźniania (UVU) i odpowiedniego wyzwalacza. Zapobiega on otwarciu wyłącznika mocy w czasie krótkich przerw napięcia. Czas zwłoki nastawiany jest pomiędzy 0,06 a 16 s.
Wyłączniki (rozłączniki) kompaktowe - to elementy systemu służące do rozłączania wszystkich typów obwodów prądowych. Zaletą tych produktów jest niewielki gabaryt – kompaktowa budowa pozawala na swobodny wybór wyposażenia pomocniczego. Wszystkie rozłączniki posiadają zielone/czerwone pola na dźwigni napędu, zapewniające czytelną wizualizację pozycji rozłącznika.
Przekaźniki instalacyjne - to elementy służące do sterowania urządzeniami o niewielkiej mocy, w tym również oświetleniem czy też małymi silnikami elektrycznymi. Przekaźniki instalacyjne są używane do zastosowań domowych, przemysłowych i wszędzie tam, gdzie oszczędność miejsca i modułowa konstrukcja są wymagane. Służą przede wszystkim do łączenia obciążeń rezystancyjnych. Produkty oferowane przez firmę Corpig, pracują w różnorodnych kategoriach użytkowania.
Automatyka to dział produktów obejmujący szereg rozwiązań umożliwiających i/lub wspierających szeroko rozumiane sterowanie: procesami, także technologicznymi i przemysłowymi. Automatyka w Corpig oferuje praktyczne zastosowanie urządzeń służących do pomiarów, kontroli (monitoringu, sygnalizacji) i sterowania (regulacji, uruchomiania blokad i zabezpieczeń). W naszej ofercie znajdziesz: zegary sterujące modułowe, przekaźniki czasowe, automaty schodowe, wyłączniki zmierzchowe.
Aparatura zasilająca to najlepszej jakości, sprawdzone i niezawodne produkty, służące do doprowadzenia energii elektrycznej do wykorzystywanych przez Ciebie urządzeń elektrycznych. Nasza ofertę tworzą zasilacze, przetwornice, transformatory.
Wkładki bezpiecznikowe oferowane przez Corpig to, zgodne ze standardami światowymi, rozwiązania, które skutecznie zabezpieczają linie energetyczne przed następstwami zwarć i przeciążeń; charakteryzują się niezawodnym system sygnalizacji, gwarantując tym samym niskie straty mocy.
Wyłączniki silnikowe (termiki) są urządzeniami gwarantującymi skuteczną nieprzerwaną i bezproblemową pracę silników elektrycznych, poprzez ich ochronę – zapobiegając uszkodzeniom silników elektrycznych. Dobrze dobrany wyłącznik silnikowy z oferty Corpig, zawsze zareaguje na prąd zwarciowy i przeciążeniowy: zadziała ochronnie każdorazowo, gdy dojdzie do przeciążenia lub zwarcia silnika – wówczas wyłącznik silnikowy (termik) odetnie automatycznie całe zasilanie elektryczne. Termik zabezpieczy też silnik w przypadku zaniku fazy. Wyłączniki silnikowe dobiera się, uwzględniając indywidualne wymagania danego urządzenia. Jeśli szukasz szerokiego spektrum najwyższej jakości rozwiązań, koniecznie sprawdź naszą ofertę.
Styczniki, przekaźniki, cewki to wyroby powszechnie stosowane w automatyce i przemyśle elektrotechnicznym: nowoczesna automatyka i elektrotechnika bez nich nie istnieje, tak jak Twoje rozwiązania bez produktów oferowanych przez Corpig. Styczniki i przekaźniki to łączniki służące do złączania, wyłączania i przewodzenia prądu; cewki – są ich elementami. Mogą pracować w normalnych warunkach pracy obwodu, jak i przy większych przeciążeniach, zapewniając długotrwałą i prawidłową pracę urządzeń. Bardzo ważny jest poprawny dobór tych elementów, podobnie jak innych rozwiązań, które w tym oraz w innych działach znajdziesz w Corpig.
Liczniki - to urządzenia służące do monitorowania zużycia energii elektrycznej sieci. Do zastosowania zarówno komercyjnego, jak i przemysłowego. Liczniki z naszej oferty precyzyjnie mierzą i dokładnie wyświetlają pobór mocy czynnej (kWh), wykorzystując metodę pomiaru bezpośredniego, jak również dają możliwość zdalnego zliczania zużycia energii. Sprawdź ile energii zużywasz, a ile oszczędzasz.
Elementy sterowania i sygnalizacji - w tej kategorii znajdziesz produkty i układy oferowane przez Corpig, służące do programowania funkcji i parametrów pracy danego urządzenia, umożliwiając niezwykle precyzyjne ustawienia, dzięki czemu urządzenia i całe układy są oszczędniejsze i mogą sprawniej działać. Elementy sygnalizacji z kolei skutecznie poinformują Cię i ostrzegą, gdy urządzenie lub cały układ pracuje w niekorzystnych lub wręcz zagrażających bezpieczeństwu warunkach.