Osprzęt elektryczny - jak wybrać gniazda, łączniki i inny osprzęt

Dobry osprzęt elektryczny wpływa zarówno na funkcjonalność, jak i na wygląd wnętrz. W artykule sprawdzimy, jak wybrać gniazdka, łączniki oraz innego rodzaju aparaturę elektroinstalacyjną.
1. Jaki osprzęt elektryczny i elektroinstalacyjny wyróżniamy?
2. Jak wybrać łączniki i gniazda elektryczne?
3. Kiedy warto wybrać bryzgoszczelny i hermetyczny osprzęt elektroinstalacyjny?
4. Sprawdzony i niezawodny osprzęt elektroinstalacyjny Ospel, Berker i Schneider
Czego dowiesz się z lektury tekstu?
- Aparatura elektroinstalacyjna to gniazdka, ramki, ściemniacze, łączniki elektryczne oraz wszelkiego rodzaju osprzęt do sterowania oświetleniem, klimatyzacją czy automatyką.
- Wybierając osprzęt, zwróć uwagę na planowany rozkład gniazd, jakość wykonania produktów oraz stylistykę. Rozważ również wybór gniazd zwykłych i specjalnych, łączników mechanicznych lub dotykowych oraz osprzętu podtynkowego i natynkowego.
- W miejscach narażonych na podwyższoną wilgotność – kuchniach, łazienkach oraz pomieszczeniach gospodarczych – wybierz gniazda i łączniki z klapką, zaprojektowane w klasie szczelności minimum IP 44.
Planując zakup osprzętu, wybierz produkty cenionych w branży marek objętych gwarancją, takich jak Simon, Ospel, Hager czy Legrand. W kolejnych akapitach znajdziesz praktyczne wskazówki, dotyczące wyboru elementów dostępnych w naszej ofercie.
Jaki osprzęt elektryczny i elektroinstalacyjny wyróżniamy?
Osprzęt elektryczny i elektroinstalacyjny to wszelkiego rodzaju gniazda i włączniki elektryczne, jak również ramki, gniazda instalacji antenowych czy dotykowe łączniki światła, ściemniacze oraz ścienne kontrolery do sterowania żaluzjami czy systemem audio.
Dzięki nim możliwe jest m.in. włączanie i wyłączanie oświetlenia, a więc w praktyce – włączanie i rozłączanie obwodów elektrycznych, zasilających lampy i żarówki. Drugim zadaniem osprzętu, realizowanym z kolei poprzez gniazda, jest zasilanie urządzeń poprzez podłączenie do gniazdka elektrycznego kabla z odpowiednią wtyczką.
Jak wybrać łączniki i gniazda elektryczne?
Decydując się na wybór łączników oraz gniazd do instalacji elektrycznej zwróć uwagę zarówno na ich parametry techniczne, jak i funkcjonalność oraz design spójny z wystrojem wnętrz. Wśród najczęściej wybieranych producentów osprzętu instalacyjnego są takie marki jak Legrand, Simon czy Hager. W kolejnych akapitach przedstawimy Ci szerzej aspekty, jakie warto uwzględnić podczas zakupu.
Rozkład gniazd w mieszkaniu lub domu
Zacznij od określenia niezbędnej liczby gniazd, łączników, ściemniaczy oraz innych elementów niezbędnych w Twoim domu. Pamiętaj, że możesz stosować zarówno łączniki i gniazdka pojedyncze, jak i podwójne oraz potrójne. Łączniki powinny być instalowane na wysokości ok. 1,5 m, natomiast gniazda wtyczkowe w odległości ok. 30 cm od podłogi (nie dotyczy to tych, zlokalizowanych nad blatem kuchennym czy w sąsiedztwie umywalki).
Osprzęt natynkowy czy podtynkowy?
Osprzęt natynkowy stosowany jest zazwyczaj w pomieszczeniach gospodarczych oraz obiektach przemysłowych, a także w altanach, na strychach czy balkonach. Są odporne na działanie wilgoci i stosunkowo tanie, lecz niezbyt estetyczne. Osprzęt podtynkowy jest dedykowany dla budownictwa mieszkalnego oraz biur i sal konferencyjnych. Można go wkomponować w ścianę, zachowując jej dekoracyjny wygląd.
Łączniki mechaniczne czy dotykowe?
Klasyczne łączniki mechaniczne są sterowane poprzez wciśnięcie klawisza lub dźwigni. W przypadku łączników elektronicznych – dotykowych – sterowanie odbywa się poprzez gesty dotykowe na płytce. Łączniki elektroniczne są droższe, lecz doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.
Jakość wykonania produktów
Wzornictwo, smukłe wykończenie czy kolorystyka to nie wszystkie aspekty, jakie musisz wziąć pod uwagę. Ważna jest również odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Pamiętaj, by podczas prac montażowych i remontowych zasłonić osprzęt. Unikniesz w ten sposób powstania trudnych do usunięcia zabrudzeń.
Gniazda zwykłe czy specjalne?
Gniazda zwykłe są wyposażone m.in. w styk ochronny (z uziemieniem), klapkę i obudowę IP 44 do pomieszczeń wilgotnych lub zasłonięte otwory, w trosce o bezpieczeństwo dzieci. Tego rodzaju osprzęt zastosujesz w większości pomieszczeń – salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni czy łazience.
Gniazda specjalne to z kolei bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania instalacyjne. Wśród nich znajdują się m.in. kontakty z w ogranicznikiem przepięć klasy D do czułego sprzętu elektronicznego oraz gniazdka z wyłącznikiem różnicowoprądowym RCD, umożliwiające zapewnienie miejscowej ochrony przed porażeniem w starszych instalacjach.
Możesz też spotkać specjalne gniazda dedykowane do podłączenia sprzętu multimedialnego (HDMI, głośnikowe czy antenowe). Coraz częściej spotykamy też praktyczne, podwójne panele łączone z gniazdem elektrycznym oraz wbudowaną ładowarką USB 5 V.
Kiedy warto wybrać bryzgoszczelny i hermetyczny osprzęt elektroinstalacyjny?
Bryzgoszczelny, odporny na wilgoć i wodoszczelny osprzęt do instalacji elektrycznych stosujemy przede wszystkim w miejscach narażonych na działanie wody i cieczy. Osprzęt z klapką ochronną warto zainstalować w kuchni i łazience oraz pomieszczeniach gospodarczych. Zapobiegniesz w ten sposób porażeniu prądem czy awarii instalacji wskutek zalania kontaktów lub łączników.
Sprawdzony i niezawodny osprzęt elektroinstalacyjny Ospel, Berker i Schneider
W naszej hurtowni znajdziesz zróżnicowany asortyment sprawdzonego i niezawodnego osprzętu elektroinstalacyjnego uznanych w branży marek Ospel, Berker i Schneider. Szeroki wybór produktów jest przeznaczony zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych.
Nasi specjaliści pomogą Ci w doborze funkcjonalnych, trwałych i estetycznych elementów osprzętu dopasowanego do designu pomieszczeń. Niezależnie, czy planujesz budowę domu, czy obiektu przemysłowego, nie wahaj zapytać się o dedykowaną ofertę osprzętu, dopasowaną do Twoich potrzeb.
Źródło:
https://jakbudowac.pl/Osprzet-elektryczny-do-domu-jakie-gniazdka-i-wlaczniki-wybrac
https://ladnydom.pl/budowa/1,106578,2760681,osprzet-elektryczny-gniazda-i-wylaczniki.html
https://onelectro.pl/blog/czym-sie-roznia-gniazda-podtynkowe-i-natynkowe



